سوالاتي كه بايد قبل از ازدواج پرسيد!

 

براي قدم نهادن در هر مسيري ابتدا بايد نسبت به ضرورت حركت در آن مسير، هدف از حركت و فوايد آن مطلع شد و سپس با توجه به اينكه آيا حركت در اين مسير در زمان فعلي براي ما ضروري است، هدف ما از اين حركت چيست و نهايتاً چه فوايدي از اين حركت عايد ما مي گردد شروع به طي طريق بنماييم. مقوله ازدواج نيز جدا از اين قضيه نيست لذا لازم است فرد اطلاعاتي از اين دست داشته باشد تا عاقلانه و منطقي وارد مسير ازدواج شود. اين اطلاعات به منزله پايه هاي يك ساختمانند كه هر چه محكم تر و اصولي تر پايه ريزي شوند كل پروژه ساختمان به هدف مطلوب خواهد رسيد. كسب اطلاعات صحيح، اصولي و منطقي به فرد اين فرصت را مي دهد كه ازدواجي عاقلانه و توأم با موفقيت داشته باشد. بايد توجه داشت كه ضرورت، اهداف و فوايد ازدواج بسيارند. بعد از آمادگي براي ازدواج و تعيين معيارهاي انتخاب همسر، مسئله مهم و اساسي، پيدا كردن همسري است كه معيارهاي موردنظر را داشته باشد و مورد پسند هم باشد. در اين ميان راه هايي كه دختر و پسر طي مي كنند تا همسر مطلوب خود را بيابند و اين كه هر كدام چه معايب و محاسني دارند و نيز بهترين راهي كه جوانان را به انتخاب درست مي رساند قابل توجه است. از ديد كارشناسان بهترين راه ممكن براي يك انتخاب مناسب، خواستگاري است با آداب سنتي حضور خانواده ها و راهكارهاي جديد براي رسيدن به شناخت و نهايتاً انتخاب بهتر.
اما به راستي چگونه فرد موردنظر خود را شناسايي و چطور مراحل انتخاب او را طي كنيم؟ شناخت فرد موردنظر چگونه ميسر مي شود؟ چگونه مي توانيم خصوصيات اخلاقي، رفتار، اصالت و شخصيت او را بشناسيم و تصميم بگيريم كه با او ازدواج كنيم. از چه كساني كمك بگيريم؟ با چه كساني مشورت كنيم؟ چطور او را شناسايي كنيم كه احساسمان بر عقلمان غلبه نكند؟ از اساسي ترين مباحث در اين بخش، مجالس خواستگاري و آداب آن است. اگر جوانان در چگونگي و آداب خواستگاري دقت لازم را نداشته باشند، چه بسا به دليل عدم رعايت يك مسئله بسيار كوچك موفق به انتخاب مناسب خود نشوند و با وجود اين كه فرد موردنظر خود را يافته اند و تمام شرايط يك همسر ايده آل را در آن مجسم ديده اند به دليل روش هاي نادرست آن فرد را از دست بدهند و چه بسا به عكس موردمذكور ، فردي نامناسب و ناشايست كه خود را فردي مناسب جلوه دهد، در نظر دختر يا پسر جوان خوب قلمداد شود و ازدواج نامناسبي صورت گيرد و به دنبال آن مشكلات متعدد نه تنها براي آن دو كه براي خانواده و حتي جامعه به وجود آيد. ممكن است سوالات زيادي براي بسياري از ما در طي مراحل خواستگاري به وجود آيد، سوالاتي از قبيل اينكه تصميم گيري در ازدواج براساس معيار عقل باشد يا آنچه دل مي گويد؟ در انتخاب همسر اينكه طرف مقابل مورد پسند ما است، كافي است؟ به چه نكات ديگري بايد توجه كرد؟ روابط دختر و پسر قبل از خواستگاري رسمي آنها را به شناخت مي رساند يا نه مثل سنگي معلق در هوا است؟ آيا آشنايي هاي خياباني جوانان را به انتخاب ايده آل مي رساند؟ اگر در دانشگاه يا بين فاميل يا همسايگان فردي توجه ما را جلب كرد، چه كنيم؟ انتخاب همسر خود را به كه بسپاريم؟ آيا خواستگاري سنتي و رسمي امروزه نيز كاربرد دارد؟ چرا؟ خواستگاري غير رسمي چه پيامدهايي دارد؟ آيا به خواستگار همان جلسه اول جواب دهيم؟ در مجلس خواستگاري چه مي گذرد؟ از نظر اهل بيت خواستگاري بايد چگونه باشد؟ چند جلسه با هم گفت وگو كنيم؟ چه بگوييم؟ آيا بايد همه جلسات در يك مكان خاص برگزار شود؟ در گفت وگو چه مسائلي مطرح شود تا ما را به شناخت برساند؟ چطور به صداقت گفتار فرد در جلسات خواستگاري پي ببريم؟ حق انتخاب در ازدواج را با اين كه مي گويند ازدواج قسمت است چگونه مي توان جمع كرد؟ توكل در چه مرحله اي از ازدواج قرار بگيرد، خوب است؟
سوالاتي كه بايد قبل از ازدواج پرسيد؟
ازدواج امر بسيار مهمي است و كليد يك ازدواج موفق شناخت كامل و درست است. براي شناخت بهتر بايد بدانيد كه پرسيدن چه سوال هايي لازم و ضروري است. همسر بعد از ازدواج نزديكترين فرد در زندگي هر انسان است و بعد از ازدواج در همه شادي ها و سختي ها و اسرار زندگي تان شريك است. بنابراين شناخت چنين آدمي كه قرار است شريك خصوصي ترين اسرار زندگي تان باشد كار ساده اي نيست كه بتوان به سادگي از كنارش گذشت. براي شناخت هر فردي راه هاي گوناگوني وجود دارد كه يكي از اين راه ها كه توسط روانشناسان و محققان تأييد شده است پرسيدن سوال است. با سوال كردن شما مي توانيد روح فرد را مورد كنكاش قرار دهيد و نكات دروني روحش را كشف كنيد. اما براي اين كار بايد بدانيد كه چه سوالي بپرسيد. بايد به اين نكته توجه كنيد كه پاسخ بعضي از اين سوالات به زمان زيادي احتياج دارد. براي پاسخ به اين سوالات بهتر است هر دوي شما وقت بگذاريد. نگذاريد نداشتن پاسخ براي يك سوال مانع بررسي ساير سوالات شود. اگر پاسخ يك سوال به تفكر بيشتري احتياج دارد، فعلاً از آن بگذريد و به سراغ سوال بعدي برويد. يادتان باشد بهترين ازدواج ها بر مبناي پايه و اساس محكم و قوي استوار شده اند.

قبل از ازدواج اين 25 سوال را حتماً از همسر آينده خود بپرسيد.
1- عقايد مذهبي شما چگونه است؟
2- نظر شما در مورد تعهد به زندگي چيست؟ در صورت خيانت از طرف خودتان يا من چه واكنشي نشان مي دهيد؟
3- در مورد مسائل مالي چه نظري داريد؟ درآمد هركدام از ما چگونه خرج مي شود؟
4- هزينه هاي زندگي بر چه مبنايي تعيين مي شود؟ منبع درآمد چگونه است و آيا كفايت زندگي مشترك را مي كند؟ آيا امكان پس انداز وجود خواهد داشت؟
5- دو سال، پنج سال، 10 سال و 20 سال آينده، خود را چگونه مي بينيد؟
6- در مواقعي كه جر و بحث پيش مي آيد، چه واكنشي نشان مي دهيد؟ آيا عصباني مي شويد؟ در صورت عصبانيت چه رفتاري از خود نشان مي دهيد؟
7- در مورد مسائل زير، اهداف طولاني مدت و كوتاه مدت شما چگونه است: شغل ، فرزندان، مالكيت منزل و هر نوع متعلقات كه به هر دوي ما مربوط است؟
8- آيا در خانواده شما سابقه بيماري رواني وجود دارد؟
9- عادت خرج كردن پول در شما چگونه است؟ هر ماه چه ميزان پس انداز مي كنيد؟
10- كجا زندگي خواهيم كرد؟ محل سكونت و منزل ما كجا و با چه شرايطي خواهد بود؟
11- شهر محل سكونت ما كجا خواهد بود؟ آيا اين شهر تغيير مي كند؟
12- آيا شغل شما به صورتي است كه مجبوريد شب ها كار كنيد؟
13- آيا براي همسر آينده خود محدوديت هايي در ذهن داريد؟
14- وقتي استرس داريد، ناراحتيد و يا درگيري ذهني شديدي داريد، بهترين روش كمك به شما چيست؟
15- اگر در ازدواج مشكلي پيش بيايد، تا چه مدت مي توانيد صبر كرده و مشكل را حل كنيد؟ آيا مسئله اي در ذهنتان وجود دارد كه اگر در زندگي مشترك بروز كند به نظرتان غيرقابل ترميم و جبران است؟
16- پنج روش كوچكي كه شما به وسيله آن هر روز مي توانيد به همسرتان بگوييد و نشان دهيد كه دوستش داريد ( البته بدون آنكه همسرتان تقاضا كند) چيست؟
17- چه كسي مسئول خريد منزل، پخت و پز و تميز كردن است؟ آيا در اين زمينه كمك مي كنيد؟
18- ساعات خواب و بيداري و كارتان چگونه است؟ صبح ها زود بلند مي شويد؟ آيا عادت داريد شب ها تا ديروقت بيدار باشيد؟
19- آيا شما مي خواهيد بچه دار شويد؟ اگر مايليد چند فرزند؟
20- اگر زماني مشخص شد من يا شما قادر به بچه دار شدن نيستيم، آيا قبول داريد كه فرزندي را از پرورشگاه بپذيريم و بزرگ كنيم؟
21- اگر در آينده صاحب فرزند شويم، آيا حاضريد او را به مهدكودك بفرستيم؟ در غير اين صورت چه كسي از او نگهداري خواهد كرد؟
22- آيا مادر بايد از شغل خود چشم بپوشد و از فرزندان نگهداري كند؟ در اين صورت وضعيت مالي زندگي مشترك به چه وضعي در خواهد آمد؟ آيا مردخانه قادر است در اين صورت زندگي را به تنهايي اداره كند؟
23- در مورد فرزندان چه رفتاري مدنظرتان است؟
24- در مورد روابط زناشويي چه نظري داريد؟
25- تعطيلات را چگونه بگذرانيم؟آيا برنامه تعطيلات را دو نفري خواهيم گذراند يا حتماً بايد با فاميل به تعطيلات برويم؟

+ نوشته شده توسط قاصدک در دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸ و ساعت 16:5 |